Havadis16.com - 23 Nisan 2018, Pazartesi

Yeni Dönem’e hoş bulduk!

18 Nisan 2017
312 kez okundu
Yeni Dönem’e hoş bulduk! için yorumlar kapalı

Bu başlığı iki açıdan değerlendirmek mümkün. Biri genelde, diğeri özelde. Önemli olan ise ikisinin de  tam anlamıyla birlik ve beraberlikte, güzellikte, içerikte örtüşmesi.

Genelde, tarihi bir günü geride bıraktık ve yeni bir döneme dün itibariyle geçtik. Halk tercihini yaptı, önüne gelen Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi değişikliğine “evet” dedi. Böylelikle yaklaşık 200 yıllık yönetim sürecimizde yeni bir dönem başladı.

Öncelikle şunu belirteyim.

Bu seçimin zaferi ve hezimeti yok. Kazananı var, o da demokrasi ve Türkiye.

*****                                     *****                                *****

Son haftaya girildiğinde tahminim yüzde 51 ila yüzde 52’lerde olduğu için sonuca şaşırmadım. Sandıklar açılmaya başladığı andan itibaren süreci Ak Parti İl binasında değerlendirdiğim için oradaki dostlar ve partililer açısından beklenti yüksek tutulduğundan dolayı bir hayli sürpriz oldu diyebilirim. Saat 17.00’dan itibaren Ak Parti Genel Merkez  SKM’nin tüm illere yönelik uyguladığı kapalı devre  TV’de an be an sonuçları  eksiksiz olarak takip ettik. İlk gelen sonuçlar doğal olarak kırsaldan ve sandık ile seçmen sayısının az olduğu yerlerden geldiği için oran evet açısından bir hayli yüksekti. Yüzde 76’lardan başlayan evet oranı  saat 20.00’a doğru açılan sandık sayısı yüzde 95’lere gelindiğinde yüzde 51’lere düştü. Sonrasında ise yüzde 51.36 ve yurt dışı  oylarda eklenince yüzde  51.4’lerde durdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İç İşleri eski Bakanı Efkan Ala, İl Başkanı Cemalettin Torun, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Milletvekilleri Zekeriya Birkan,Emine Yavuz Gözgeç, İsmail Aydın ve Müfit Aydın başta olmak üzere, çıkan sonuçları an ben an birlikte takip ettik. Zaman ilerledikçe yüzler asıldı, moraller bozuldu.Bakan Müezzinoğlu, demokasinin güzelliğinin bu olduğunu Türkiye’nin  artık seçim sistemini oturttuğunu ve çıkan sonucun ülkemize, kentimize hayırlı olması gerektiğini söyleyerek, Bursa’nın  büyük iller içinde yüzde 53 ile  ortalamanın üstüne çıkmasının bir başarı olduğunu da vurgulayarak moralleri bir nebze olsun yerine getirdi.

*****                            *****                         *****

Elbette seçim sonuçları her açıdan partiler ve sosyologlarca değerlendirilecektir. O gece Line TV’ye Ak Parti İl Binasından yorumlarımla ve konuklarımla katkı koymaya çalıştım. Yaptığımız söyleşilerde de vurguladığım üzere, Türkiye yeni bir dönemin kapısını araladı. Bu büyük bir değişim ve dönüşüm projesi. Bu projenin alt ayakları var. Uyum yasaları var. Seçim Kanununun ve Siyasi Partiler Kanununun değişmesi var. Tüm bunlar süreçte bir bir gerçekleştiğinde, korkular üzerinden yürütülen hayır kampanyanın aslında ne kadar yanıltıcı olduğunu, ülkemize ne kadar getirisinin olduğunu, büyük ve güçlü ülke olarak güven ve istikrar içinde nasıl yol aldığımızı hep birlikte göreceğiz.

*****                                *****                          *****

Ve benim içinde yeni bir dönem daha başladı. Aslında bir hafta önce bu yazıyı kaleme almalıydım. Ama günden yoğun olduğu için hoş bulduk demeye fırsatım olmadı.Ancak böylesine önemli bir günle beraber Yeni Dönem Gazetesi’nde  bu köşede yazmaya başladığım için sizlere hoş bulduk diyebiliyorum.Gazeteci dostum, kardeşim ve gazetenin Genel Müdürü İbrahim Öge uzun zamandır”Abla gel , burada yazılarını devam ettir” diyerek  baskıda bulunuyordu. Gün, böylesine  tarihi ve yeni bir dönemin başlangıcına denk geldi.Aslında Yeni Dönem gazetesine yabancı değilim. İbrahim Öge bu gazeteyi gazetecilerin gazetesi olarak  sahiplenmeden önce Salih Demirci’nin  yönetiminde gazetede bir buçuk yıl yazdım. Şimdi, Oguzhan Kutlucan’ın sahipliğinde Öge’nin kurduğu genç ve yeni bir ekiple yeniden bu gazetedeyim.  Tarafım net olarak belli. Ülkeme, insanıma, kentime katkı koyanın her zaman yanındayım. Böyle bir anlayış içinde başlayan Yeni bir Dönem ile yazılarıma devam ettiğim Yeni Dönem’e hoş bulduk!..

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.