Havadis16.com - 14 Aralık 2018, Cuma

Yeni nesil araba Bursa’da

18 Temmuz 2018
Yeni nesil araba Bursa’da için yorumlar kapalı
Yeni nesil araba Bursa’da

İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi (İTÜGAE) tarafından üretilen 9. nesil güneş enerjili araç “B.O.W. İSTKA ”  (istanbul Kalkınma Ajansı)  test sürüşü ve tanıtım amacıyla çıktığı Türkiye turunun Bursa etabını  İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği (iTÜDER) Bursa Şubesinde tamamladı.

İTÜDER Bursa şubesi üyeleri tarafından yoğun ilgiyle karşılanan İTÜGAE, Nilüfer ilçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarında   ” B.O.W. İSTKA ARİBA 8 ” ile tur attı. Çevredeki vatandaşların  dikkatini çeken güneş arabası daha sonra İTÜDER Bursa şubesinde tanıtıldı. 2004 yılında kurulan İTÜGAE’nin, 14 yılın verdiği azim ve tecrübe sayesinde ürettikleri yeni nesil güneş arabası  B.O.W. İSTKA ARİBA 8 uluslararası birçok yarışmadan ödül ve başarılarla döndü.

”5 GÜNDE 1453 KİLOMETRE MESAFE”

Basına açıklamalarda bulunan  İTÜGAE proje yöneticisi Ömer Nezih Atalay kendi atölyelerinde 12 farklı branştan 29 kişiyle  yerli imkanlarla tasarladıkları bu aracı Çanakkale, Bursa, Eskişehir, Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilde tanıtarak,  yeni ekledikleri teknolojiyi test etmek ve halkın teknolojiye olan farkındalığını arttırmak için böyle bir organizasyon düzenlediklerini belirtti.

B.O.W. İSTKA ARİBA 8 güneş arabasının özelliklerinden bahseden Atalay, ”140 kilometre hız yapabilen güneş arabasının 6.1 kilovat batarya paketi bulunuyor. Araç, sahip olduğu bataryayla 450 – 500 km kadar gidebiliyor.”

İTÜGAE tarafından üretilen sekizinci güneş enerjili araç, düz yolda saatte 75 kilometre hıza kadar çıktığını açıklayan  Atalay, aracın 171 kilogram ağırlığında ve karbon fiber maddesinden oluştuğunu söyledi.

Uluslararası yarışmalarda Onlarca Ödül ve Başarı  

2017’de devlet destekli olarak tamamlanan  B.O.W. İSTKA     geçen yıl ekim ayında Avustralya’daki dünya turnuvasında 3 bin kilometrelik zorlu koşullarda Türkiye’yi temsil etti ve diğer birçok yarışmalardan  birinci döndü.

”İTÜ’LÜ OLMAK BİR GURURDUR.”

İTÜ Güneş Arabası Ekibine  ev sahipliği yapan  İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunlar Derneği Bursa Şube Başkanı Hasan Tuğcu ” Gerek tarihiyle gerek eğitimiyle İTÜ’lü olmak bir gururdur.” dedi. Tuğcu sözlerine daha sonra ”Kurulduğu yıldan itibaren güneş enerjisiyle çalışan ariba araçlarını tasarlayan ve üreten  İTÜGAE ekibini Türkiye’nin otomotiv başkenti Bursa’da ağırlamaktan dolayı onur duymaktayız” diye devam etti.İTÜDER  Bursa olarak üniversite-sanayi iş birliği bağlamında her türlü çalışmaya destek olduklarını vurgulayan Tuğcu, yerli otomobil çalışmalarına ağırlık verdiklerinin de  altını çizdi. Konuşmasının sonunda İTÜGAE ekibine plaket takdim eden İTÜDER Bursa şube başkanı Hasan Tuğcu  güneş arabası  B.O.W. İSTKA’yı yönetim kurulu üyeleri ile birlikte inceledi. Bursa’dan sonra Eskişehir ve Ankara’ya gidecek olan ekip son olarak  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde  bulunacak.

 

7 Ek

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.