Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio kimdir?

14 Mart 2013
Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio kimdir? için yorumlar kapalı
Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio kimdir?

16. Benedictus’un istifasının ardından yapılan seçimlerde Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio Hıristiyan aleminin yeni ruhani lideri oldu

Kardinal’ler tarafından sabah saatlerinde Sistine Şapeli‘nde yapılan seçimlerin ilk turunda, papa seçilemedi. Bacadan çıkan siyah dumanın ardından büyük bir bekleyiş içerisine giren Hıristiyan alemi, akşam saatlerinde yapılan ikinci turda, yeni ruhani liderlerine kavuştu. İkinci turda 115 Kardinal’in üçte ikisinin (77) oyunu alan Jorge Mario Bergoglio, bin yıl sonra Amerika Kıtası’ndan seçilen ilk Papa oldu.

Bergoglio’nun bir diğer özelliği ‘Francis’lerin ilki olması. Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve ‘Protodiacono’ sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Bazilikası’nın büyük locasından Latince ”Habemus Papam (Bir papamız var)” diyerek 266. papayı takdim etti.

Yeni papa, Aziz Petrus Meydanı’nda soğuk ve yağışlı havaya rağmen toplanan kalabalığa, Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve “Protodiacono” sıfatını taşıyan Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran tarafından Aziz Petrus Bazilikası’nın büyük locasından Latince “Habemus Papam (Bir papamız var)” denilerek takdim edildi. Hafif bir Latin Amerika aksanıyla İtalyanca konuşan Papa Francis, “Kardinal kardeşlerim papayı neredeyse dünyanın öbür ucundan seçti.” dedi. Papa Francis, Aziz Peter Meydanı’nda toplanan tüm kadın ve erkeklerden, Katolik Kilisesi’ni iyi yönetebilmesi için dua etmelerini istedi.

76 yaşındaki yeni papa, 1998 yılında Buenos Aires başpikoposu seçilmiş, 2001 yılında ise kardinalliğe yükselmişti.

İtalyan bir demiryolları işçisinin beş çocuğundan biri olarak Buenos Aires’te dünyaya gelen Bergoglio, 1958’te kiliseye katılmıştı. Felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi alan Bergoglio, 1969’da papaz olmuştu.

Bergoglio, alçak gönüllülüğü ve sade yaşamı ile tanınıyor.

Papa 1’inci Francis, modern çağların Avrupa dışından ilk papası oldu. Bueonos Airesli bir Cizvit olan Kardinal Bergoglio, ayrıca Katolik Kilisesi’nin başına geçen ilk Latin Amerikalı oldu.

Katolik aleminin 266’ncı Papası, Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio’nun eski papa Benedikt gibi sosyal medyayı aktif olarak kullandığı ortaya çıktı. Papa 1. Francis’in Facebook hesabında 43bin takipçisi bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.