Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

Yerli oto Bursa’ya yakışır

25 Mayıs 2017
352 kez okundu
Yerli oto Bursa’ya yakışır için yorumlar kapalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan son yıllarda milletvekillerinden tutun da üretime kadar her alanda “yerli ve milli”lik hassasiyetini önemle vurguluyor. Yerli otomobil de Cumhurbaşkanının hayalleri arasında. Daha doğrusu 2023 vizyon hedefleri içinde bulunuyor.

Ve yerli otomobil için de ne zaman karşısında iş dünyasını bulsa hemen “yapın, devlet olarak yanınızdayız” diye teşvik ediyor.

Bir taraftan da Bilim Sanayi Bakanlığı’nın AR-GE faaliyetleri kapsamında TÜBİTAK ‘ta çalışmaları sürdürülen prototip yerli otomobil için gün sayılıyor. İşte bu otomobilin üretimini iş dünyasında firmaların üstlenmesi lazım.

Cumhurbaşkanı üretimi üstlenecek bir babayiğit için dün yine TOBB’un Genel Kurulu’nda çağrı yaptı.

Dedi ki:

“Bir teklifim var, gelin yerli otomobilimizi TOBB camiasının içinden çıkaralım. Buna hasretim, bu milletin bir evladı olarak hasretim. Bu millete montaj yakışmıyor”.

Bunun üzerine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  “Siz istedikten sonra bunu Türk  iş dünyası yapar “ dedi.

*****                       *****                             *****

İşte o adres Bursa olmalı.

Çünkü Bursa;

Dünya otomotiv devleri Tofaş ve Renault’un 1960’dan beri  dünya pazarlarına  montajını yapan otomotiv sektörünün merkezi .

Çünkü Bursa;

Dünyadaki otomotiv sektörünün en tecrübeli ve en disiplinli işçisine sahip, yetişmiş insan kaynağı bakımından en zengin merkez.

Çünkü Bursa;

Aynı zamanda yan sanayinin de geliştiği ve üretiminin yapıldığı kent.

Çünkü Bursa;

Türkiye ihracatının yüzde 10’unu sırtlanan İstanbul-Kocaeli merkezinden sonra 2.sanayi  bölgesi.

Eğer Türkiye yerli bir otomobil yapacaksa, bu üretim sadece ve sadece Bursa’ya yakışır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi bu millete montaj yakışmıyor. Bursa yıllarca  otomotiv sektöründe dışarıdan gelen kalıpları birleştirip  otomobil  yaptı. Artık Bursa işçisine de iyi birer montaj ustası olmak yakışmıyor, bu ustalığı üretime çevirmek yakışıyor.

Ve bu marifet de Bursa işçisinde var. Önemli olan iş dünyasından bir babayiğidin çıkması. Öyle sözlerde kalmaması.

Eğer Bursa yerli otomobili bir başka kente, Kocaeli’ye  ve ya Eskişehir’e kaydırırsa inanın bu kentimiz adına büyük bir kayıp olur.

 

OSMANGAZİ’DE DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR

Dün Osmangazi Belediyesi’nin Tuna Mahallesi’nde yapımına başladığı 2 katlı sosyal tesisin temel atma törenine katıldım. Bakıldığında belediye çalışmaları kapsamında ufak, hatta  küçük bir inşaat çalışması ama bulunduğu mahalleye katacağı değer büyük. Çünkü Etibank, Tuna, Çirişhane gibi bu mahalleler kentin yapılaşmadan dolayı artık enfes almakta zorlandığı yerler. Başkan Mustafa Dündar’ın da söylediği gibi ne yaparsan yap, o hizmet  vizyon anlamında kendini göstermiyor. Bir buçuk yıl içinde bitecek olan tesisin en önemli özelliği mahalle çocuklarının, gençlerinin spor ve kültürel aktiviteleri için birer merkez teşkil edecek olması. Çocukları  sokaklarda başıboşluktan,  arabaların geçit vermediği dar caddelerden çıkarıp sosyal ve kültürel aktivitelerini geliştirecek merkez.

Başkan Dündar şehri  imar anlamında  rahatlatmak için kentsel ödnüşüm çalışmalarına ağırlık verdiklerini özellikle çöküntü öblgesi Kent Meydanı’nın yıkılmasıyla rahat bir nefes aldığını söyledi ve dikkat çekici bir bilgi verdi:

10 sene önce belediyemizin bütçesi 100 trilyondu, şimdi sadece Kent Meydanı’nın yıkılan yüzde 90’luk bölümünün bütçesi 120 trilyon. Amacımız bir taraftan tarihi miraslara sahip çıkarak eski Bursa yerleşkesini ortaya çıkarmak, diğer taraftan çöküntü bölgelerini yıkarak yeni kentsel dönüşümler yapmak. Şehri yeniden imar ediyoruz. Her şey yaşanılacak bir Bursa için” .

Gerçekten de Bursa’da belediyelerin dönüşüm projeleri kapsamında çok büyük kentsel dönüşüm projelerine imza atılıyor.Çok değil, 5 yıl sonra Bursa bu anlamda çehresi tamamen değişmiş bir cazibe merkezi olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.