Havadis16.com - 25 Eylül 2018, Salı

Yıldırım doğal afetlere karşı hazır

17 Ekim 2016
Yıldırım doğal afetlere karşı hazır için yorumlar kapalı
Yıldırım doğal afetlere karşı hazır

Yıldırım Belediyesi Arama-Kurtarma ekibinin eğitim ve tatbikatlarına aralıksız devam ettiğini vurgulayan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Afetlerin önüne geçilemiyor ancak tahribatı asgariye indirmek için yoğun bir çaba hazırlık içindeyiz” dedi.  Yıldırım Belediyesi Yıldırım Arama-Kurtarma ekibi tatbikatlarına devam ediyor. Daha önce, yıkılan binada enkaz altında kalan vatandaşların kurtarıldığı tatbikatın ardından, sivil savunmacıların yeni adresi Uludağ oldu. Uludağ’ın zor koşullarında, yağmur, sis ve gece karanlığında gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği yaralı ve soğuktan donmak üzere olan şahsın kurtarılması canlandırıldı. Orman içinde gecenin karanlığına aldırmadan 2 km. yürüyen 15 kişilik ekip, buldukları yaralıya olay yerinde ilk müdahaleyi yaparak sağlık durumunu kontrol etti. Daha sonra sedyeye koyulan şahıs, çamurlu ve engebeli arazide elle taşınarak Bakacak’taki ilk yardım çadırına götürüldü.

 

İKİ YÖNLÜ AFET PLANI

 

Doğal afetlerin, hayatın bir gerçeği olduğunu hatırlatan Yıldırım belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Başta  deprem olmak üzere doğal afetlerin önüne geçemeyiz ancak bunların etkilerini azaltmak, oluşacak tahribatı minimize etmek bizim elimizde. Bunun için de iki yönlü bir eylem planımız var. İlk olarak insanlarımızın bu konudaki bilincini artırıyor ve farkındalık oluşturuyoruz. Bu kapsamda seminerler düzenliyoruz, vatandaşlarımıza deprem çantaları dağıttık. Mahalle konaklarımızda deprem odaları oluşturuyoruz Hangi bir afet durumunda en hızlı  ve doğru şekilde müdahale etmek için de ekiplerimizi sürekli eğitiyoruz. Aldıkları teorik bilgileri,düzenlediğimiz tatbikatlarla pratiğe dönüştürmelerini sağlıyoruz” dedi.

 

‘SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ KULLANIYORUZ’

 

Arama ve kurtarma faaliyetlerinin zamanla yarışılarak verildiğini söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “En son teknolojiye sahip modern araç, gereç ve malzemelerle donatılmış, iyi eğitilmiş profesyonel arama ve kurtarma ekipleriyle planlı ve koordineli yürütülecek bir hizmettir. Biz de insanı esas alan, insan yaşamını her şeyin üstünde tutan böyle büyük bir çalışmada öncü rollerden birini üstlendiğimiz için gururluyuz” ifadelerini kullandı. Yıldırım Arama-Kurtarma ekibinin gönüllü personellerden oluştuğunu ve son derece iyi eğitim aldığının bilgisini veren Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Ekibimizin temel amacı doğal afetlerde ve kazalarda profesyonel bir yaklaşım ile kazazedelere en kısa sürede ulaşarak, emniyetli koşullara naklini yapmaktır. Okullarımızda da sık sık tatbikatlar yaparak öğrencilerimizi bilinçlendiriyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.