Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Yıldırım Kent Konseyi’nden ‘kanser’ semineri

5 Haziran 2015
Yıldırım Kent Konseyi’nden ‘kanser’ semineri için yorumlar kapalı
Yıldırım Kent Konseyi’nden ‘kanser’ semineri

Yıldırım Kent Konseyi Kadın Meclisi Sağlık Komisyonu tarafından, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle Yıldırımlı kadınlara yönelik düzenlenen ‘Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork Semineri’ Cumalıkızık İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Seminere Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ahmet Tilci’nin yanı sıra Yıldırım Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı İpek Müge Şen, Yıldırım Kent Konseyi Sağlık Grubu Başkanı Seda Çoşkun, AK Parti Yıldırım İlçe Teşkilat Başkan Yardımcısı Cemile Ayşim ile çok sayıda kadın katıldı. Son yıllarda kanser vakalarında ciddi bir artış yaşandığını hatırlatan Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ahmet Tilci, “Çağımızın hastalığı olarak nitelendirebileceğimiz kanser, yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin dünyada hızla yayılıyor. Bu amansız hastalıkla mücadelenin yolu erken teşhis ve hemen ardından uygulanacak tedavi ile mümkün. Biz de başta Yıldırımlı kadınlarımız olmak üzere tüm hemşehrilerimizde kansere karşı bilinç uyandırmayı vazifelerimizin başında görüyoruz” dedi.

PERİYODİK KONTROL ÖNEMLİ

Kanserin teşhisinde geç kalmanın tedavi sürecini zorlaştırdığını kaydeden Tilci, “İnsanlarımızın kanserle savaşında en önemli unsur belirli aralıklarla yapılan periyodik kontroller olmalıdır. Kanserin belirtilerini yaptığımız seminerlerle Yıldırımlı kadınlarımızla paylaşırken, vücutta hissedilen belirtiler ve periyodik kontrollerle yapılacak erken teşhisin hastalıktan kurtulma olasılığını da arttırabileceğini kendilerine aktarıyoruz. Bu kapsamda Yıldırımlı kadınlarımızı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) ücretsiz kanser taramasına götürüyoruz ve kansere yakalanan insanlarımıza tedavi süreçlerinde destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

TARAMALAR İHMAL EDİLMEMELİ

Kanserin korkutan bir hastalık olduğuna değinen Yıldırım Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı İpek Müge Şen, “Düzenli kontroller ve erken teşhis ile kanser vakalarının azalacağına ve kanser ölümlerinin son bulacağına inanıyorum. Yıldırımlı kadınlarımızı ücretsiz kanser taramalarını yaptırmaları için KETEM’e davet ediyoruz. Yuvanız, çocuklarınız ve en önemlisi kendiniz için 1 saatinizi ayırarak kanser taramalarınızı ihmal etmeyiniz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.