Havadis16.com - 16 Temmuz 2018, Pazartesi

Yıldırım rekor kırdı

31 Ekim 2016
Yıldırım rekor kırdı için yorumlar kapalı
Yıldırım rekor kırdı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yıl kutlamalarında tarihi bir rekora imza attıklarını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “300 bin domino taşıyla hazırladığımız koreografiye 1915, 1923 ve 2016 destanlarıyla birlikte, temel güç kaynağımız olan kadim medeniyetimizin iz düşümlerini sahneledik” dedi.

Yıldırım Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü kutlamalarında bir Türkiye rekoruna imza attı. Geçtiğimiz sene 1923 kişi ile bayrağımızın ay ve yıldızını meşaleler ile oluşturan Yıldırım Belediyesi, bu yıl da Almanya, Avusturya, ABD, Kanada, Hollanda ve İsviçre’den getirdiği 14 kişilik ekip ile ‘Türkiye’nin en büyük domino kareografisini’  gerçekleştirerek  rekor kırdı. 300 bin domino taşından  oluşan koreografide Yıldırım Belediyesi logosunun yanı sıra Çanakkale Savaşları, Milli Mücadele, İlk TBMM binası, Türkiye haritası üzerinde Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri, Karagöz ve Hacivat, medeniyetimizin simgesi lale gibi motifler yapıldı.

GÜCÜMÜZ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ

Türkiye’nin 15 Temmuz’da atlattığı hain darbe girişimin arından bu yıl 29 Ekim kutlamalarının ayrı bir öneme sahip olduğunu aktaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Biz kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan kadim bir medeniyetin mirasçılarıyız. Tarihin farklı dönemlerinde yaşadığımız  badireleri milletimizin  birlik ve beraberliği  sayesinde bertaraf ettik. 93 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının ülkenin işgal edilerek milletin esir edilmesi için hazırlanan yüz yıllık planlarını tarihin çöplüğüne atan  aziz milletimiz, bundan 93 yıl sonra 15 Temmuz’da ise 40 yıllık hain planları 4 saatte bozdu. Böylece millet kendi iradesine bağımsızlığına karşı yapılacak her hangi bir saldırıya izin vermeyeceğini bir kez daha dünyaya gösterdi. Bizi muzaffer kılan en önemli özelliğimiz, birlik, beraberlik ve bin yıllık kardeşliğimizin oluşturduğu kökü binlerce yıl önceye uzanan medeniyetimizdir. Biz bugün burada 1915, 1923 ve 2016 destanlarıyla birlikte, temel güç kaynağımız olan medeniyetimizin iz düşümlerini görsel bir şovla bir kere daha hatırladık. Kırdığımız rekorla bir taraftan tarihi canlandırırken diğer taraftan da bir tarih yazdık” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.