Havadis16.com - 21 Haziran 2018, Perşembe

Yıldırım sokak hayvanlarına sahip çıkıyor

1 Eylül 2016
Yıldırım sokak hayvanlarına sahip çıkıyor için yorumlar kapalı
Yıldırım sokak hayvanlarına sahip çıkıyor

umalıkızık’taki Yıldırım Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Tedavi Merkezi’nde 2016 yılı başından itibaren 2 bin 930 hayvanın tedavi edilmesi sağlanırken, 465 hayvan da sahiplendirilerek yeni yuvalarında rahat yaşama kavuşturuldu. Sokaklardan 2 bin 430 sahipsiz hayvan toplanırken, bin 50 kuduz aşısı uygulaması yapılarak olası olumsuz durumlarında önüne geçildi. Merkezde kontrolleri yapılan sahipsiz sokak hayvanları, uzman veterinerler tarafından muayene edildikten sonra iç, dış ve antiparaziter tedavi ile kuduz aşıları yapılarak kısırlaştırma işlemleri de uygulanıyor.

YILDIRIM’DA ÖRNEK UYGULAMALAR

 

İlçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren yemek sanayi firmaları ve kamuya ait kurumlardan ise sahipsiz hayvanların beslenmesi amacı ile yemek toplanırken, belirli noktalarda da başıboş hayvanların beslenebilmeleri için yemleme çalışması yapıldı. Kuş ve kedi evleri ile hayvanların barınma sorunlarını da ortadan kaldıracak çalışmalar yapan Yıldırım Belediyesi, toplamda 78 kedi evi, 3 otomatik yemlik, 6 metal yemlik ve 22 su odağı ilçenin muhtelif yerlerine yerleştirdi. Sıcak havalar nedeniyle su ihtiyacını karşılamakta zorlanan hayvanlar için özel hazırlanan binlerce su kabı da muhtarlıklar aracılığı ile vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

 

‘YAŞAMA HAKLARINA SAYGI GÖSTERİYORUZ’

Tüm canlıların yaşam hakkı bulunduğunu ve herkes tarafından bu hakka saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Sokak hayvanları bizlerden yalnızca şefkat bekliyorlar. Artan gıdaları çöpe atmak yerine sokak hayvanlarına vererek açlıklarını dindirmek onlar için yapabileceğimiz yardımlardan sadece bir tanesi. Sokaklara terk edilen hayvanların tedavisi, barınması, sahiplendirilmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanması adına çalışmalarımızı aksatmadan sürdürüyoruz. Ayrıca su odaklarımız ve yemliklerimizle hayvanlarımızın açlık ve susuzluk sorununu çözmeye çalışıyoruz. Bir hayvanı sahiplenerek sokaktan kurtarmak isteyen tüm hemşehrilerimizi, Cumalıkızık’taki Yıldırım Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım Evi ve Tedavi Merkezi’ne giderek veya 444 16 02 numaralı Yıldırım Belediyesi Çağrı Merkezi’nden bilgi alabilirler” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.