Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Yıldırım’a kardeş ziyaret

25 Ekim 2018
Yıldırım’a kardeş ziyaret için yorumlar kapalı
Yıldırım’a kardeş ziyaret

 Yıldırımda eğitim veren Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi’nin kardeş okulu olan Almanya’nın Ravensburg şehrindeki Albert Einstein Lisesi yetkilileri ve öğrenciler Yıldırım Belediyesi’ni ziyaret etti.

Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette, Almanya’nın Ravensburg şehrinden Albert Einstein Lisesi Kimya ve Biyoloji öğretmeni Reinhard Koch, okulun Müzik ve Almanca öğretmeni Pamela Feil ve kardeş okul projesi kapsamında Yıldırım’a gelen 12 öğrenci yer aldı. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali tarafından karşılanan Alman misafirlere, kardeş okulları olan Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi Okulu Müdürü Orhan Şahin, Müdür Yardımcısı Dilek Hançer, Almanca öğretmeni Emine Ürkmez ve İngilizce öğretmeni Nalan Türker Karagöz eşlik etti.

İKİ ÜLKE ARASINDA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ

Kardeş okul projesi kapsamında Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi’nin konuğu olarak ilçeye gelen, Yıldırım ve Bursa’nın, tarihi, kültürel, doğal ve turistik zenginliklerini yakından tanıma imkanı bulan öğrencilerin, gelecekte hatırlayacağı güzel anılar kazanmış olmalarını temenni eden Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Ülkemiz, Anadolu ve Trakya coğrafyamızda birbirinden güzel şehirleri bünyesinde barındırıyor. Bu güzel şehirlerimizden biri de, üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’na ilk başkent olarak hizmet eden, Allah’ın tüm güzellikleri bahşettiği Bursa şehrimizdir. Bizler de Bursa’nın önemli bir parçası olan Yıldırım’da sizleri ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bursa’dan unutamayacağınız özel hatıralarla ayrılacağınızı temenni ediyorum” diye konuştu.

KÜLTÜRLERİN YOĞRULDUĞU ŞEHİR

Sahip olduğu insan yapısıyla Yıldırım’ın kültür mozaiği değerinde bir zenginlik barındırdığını vurgulayan Başkan Edebali, “Yeni yerler görmek, farklı şehirleri gezmek, tarihi ve kültürel mirası yerinde incelemek insana yeni zihin kapıları açar. Yıldırım ilçemiz ve Bursa şehrimiz bünyesinde, doğal, kültürel ve tarihi bir çok özel bir mirasa sahip. Bu değerlerimizi yerinde görmek, yakından tanıma fırsatı bulmak çok önemli. İlçemiz adeta küçük bir Türkiye mozaiği ve kültürlerin bir arada yoğrulduğu bir şehir. Gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimizde, bir arada yaşama kültürünü daha da geliştirecek, herkesin kendi kültürünü, değerlerini, alışkanlıklarını şehirlilik kültürüyle birleştirerek dayanışmayı sağlayacağı sosyokültürel projelere imza atıyoruz. Sizleri misafir etmek bizim için de ayrı bir mutluluk oldu. Hepinize sağlıklı, hayırlı bir ömür diliyorum” şeklinde konuştu.

‘YABANCI DİLLERİ GELİŞİYOR’

24 yıldır devam eden Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi ile kardeş okul sürecinin başarılı bir şekilde sürdüğünü dile getiren Albert Einstein Lisesi Kimya ve Biyoloji öğretmeni Reinhard Koch ise, “İki kardeş okulun hem öğrencilerine hemde velilerine misafirperverlikleri ve bu projenin gerçekleştirilmesine olanak sundukları için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin kullandıkları dil İngilizce yani bir dünya dili. Çocuklarımız yabancı dilini de bu proje sayesinde geliştirme fırsatı buluyorlar” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Başkan Edebali, kendisini ziyaret eden heyete Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’ni gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.