Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Yıldırım’da ‘Ahududu’ coşkusu

14 Haziran 2015
Yıldırım’da ‘Ahududu’ coşkusu için yorumlar kapalı
Yıldırım’da ‘Ahududu’ coşkusu

Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali, Yıldırımlılara unutulmaz bir gün yaşattı. Festivalin açılışında konuşan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Ecdadımızın mirasını hep birlikte geleceğe taşıyacağız” dedi.

Yıldırım Belediyesi düzenlenen ve bu yıl ilk defa uluslararası statü kazandırılan Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Yoğun bir katılımla başlayan festivalin açılışına Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Bennur Karaburun, AK Parti Yıldırım İlçe Başkan Yardımcısı Cevdet Uzak, Yıldırım Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Eroğlu ile çok sayıda Yıldırımlının yanı sıra yerli ve yabancı turistler katıldı. Uluslararası Cumalıkızık Ahududu Festivali’nin açılış konuşmasını yapan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Bundan 700 yıl önce ecdadımızın bu mekanı inşa etmesinden sonra bizlerin bugün burada buluşmak gerçekten mutluluk ve kıvanç verici” dedi.

KADİM MEDENİYET VURGUSU

Cumalıkızık’ın önemli bir tarihi geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Bugün yeryüzündeki ülkeleri göz önüne aldığınız zaman, bizim daha kadim ve önemli bir tarihe sahip olduğumuzu görüyoruz. Bizler de bu tarihi mekanların sorumluları olarak çalışmalarımıza yön veriyoruz” diye konuştu. Ahududu’nun bölgenin en önemli değerlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Edebali, “Bu değeri hem turizm potansiyelimizi arttırmak adına hem de hemşehrilerimizle buluşmak adına kullanıyoruz. Tarihimize sahip çıktığımız ve bu tarihi gelecek nesillere aktarmak için gösterdiğimiz çabaları gören dünya bu çalışmalarımızı karşılıksız bırakmadı değerlerimize Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer verdi. Cumalıkızık’ın yanı sıra Yeşil Külliyesi ve Yıldırım Beyazid Külliyesi de dünyanın korunması gereken mirasları listesinde yer alıyor. Bu da bizim için kıvanç ve onur verici bir durum; ama işimiz şimdi başlıyor. Çünkü dünya bizi takip ediyor” şeklinde konuştu.

CUMALIKIZIK’IN TURİZM POTANSİYELİ ARTIYOR

Cumalıkızık’ın önemini sonraki kuşaklara anlatmanın ve Cumalıkızık’a uluslararası bir kimlik kazandırılmasının önemine vurgu yapan Başkan Edebali, “Kırsal mimari özelliklerinin canlı örneği olan köyümüzü koruyacak, turizm potansiyelini arttıracak çalışmalarımızı başlattık ve sürdürüyoruz. Değirmenönü ve Karapınar mahallelerimizde plan değişikliği yapıyoruz. Böylelikle Cumalıkızık’a ulaşan yol aksı düzenlenmiş olacak. Kentsel dönüşümle bunu başaracağız. Cumalıkızık’ta ise tarihi kimliği koruyarak bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Cumalıkızık için en önemli konu ise revizyon uygulama planı. Bu plan onaylanınca otopark ve restorasyon ile ilgili önemli adımlar atacağız. Kamu kaynakları ile hızlandırıcı çalışmalara hemen başlayacağız. Özellikle köy girişine yeni ve tarihi kimliğe uygun tezgahlarla, tarihe uygun tabelalarla Cumalıkızık’ın tarihi geçmişine uygun düzenlemeler yapacağız” ifadelerini kullandı.

Toplumların kültür hafızalarını ne kadar güçlü tutarsa geleceklerinin de o kadar güçlü olacağının altını çizen Başkan Edebali, “Cumalıkızık da bize bunu ifade ediyor. Bu tarihi çizgileri koruduğumuz müddetçe bizden sonraki kuşaklara aktaracağımız mirasımız da o kadar güçlü olur. Bizim için Cumalıkızık şanlı ecdadımızın bize bıraktığı en önemli mirastır. Bu mirası hep birlikte geleceğe taşıyacağız” dedi.

İNSANLARI KAYNAŞTIRIYOR

Cumalıkızık’ın 700 yıllık bir tarihi yansıttığını söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, “Cumalıkızık bizim için çok değerli. Özellikle Belediye Başkanımız İsmial Hakkı Edebali’ye çalışmalarından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise, “Bursamız ruhu olan bir şehir. Cumalıkızık da geçmişten geleceğe uzanan bir Osmanlı köyü. Geçmişle bağını kopartmış bir toplumun geleceğe sağlıkla uzanması mümkün değil. Bu sebeple de Ahududu Festivali, hem geçmişimize sahip çıkmamızı sağlarken hem de farklı toplumların kaynaşmasına da ortam sağlamaktadır” dedi.

FİNALDE FETTAH CAN VAR

Kortej yürüyüşü, Mehter Takımı ve Erguvan Halk Dansları Topluluğu gösterisiyle başlayan festival; Karagöz-Hacivat gösterisi, yabancı folklor gösterisi, en güzel ahududu yarışması, tarihi Cumalıkızık Evleri en güzel avlu yarışması, fotoğraf sergisi ve farklı oyunlarla devam etti. Festivalin ilk gününün finalinde ise ünlü müzik grubu Kurtalan Ekspres ilçe sakinleri ile buluştu. Festivalin kapanışında ise bugün (Pazar günü) Bursalı sanatçı Fettah Can, Bayrak Alanı’nda Yıldırımlılarla birlikte sevilen şarkılarını seslendirecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.