Havadis16.com - 24 Eylül 2018, Pazartesi

YILDIRIM’DA AİLELERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

14 Mart 2016
YILDIRIM’DA AİLELERİN YÜZÜ GÜLÜYOR için yorumlar kapalı
YILDIRIM’DA AİLELERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Kadınların hayatın her alanında etkin rol almasına ve aile birliğinin sağlam temeller kazanmasına önem veren Yıldırım Belediyesi, Yıldırımlıların mutluluğunu arttıracak çalışmaları sürdürüyor. Bu kapsamda aktif rol alan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü şubat ayında da Yıldırımlıların yanında oldu. ‘Hanımeli Dostluk Eli’ projesi dâhilinde Bursa Valisi Münir Karaloğlu’ nun eşi Gönül Elçileri Koordinatörü Sevim Karaloğlu ve Gönül Elçileri Temsilcilerine, ailenin korunmasına yönelik yapılan çalışmalar aktarılırken; Kosova Kadın Yardımlaşma Derneği Başkanı Maide Sabani ve İl Genel Meclisi Üyelerine proje çalışmaları hakkında bilgi verildi. Öte yandan yardıma muhtaç 12 aile ziyaret edilerek, sosyal yardımlar ile ilgili bilgilendirmenin yanı sıra her ailenin yardım alacağı 6 kuruma ulaşması için araç ve personel desteği sağlandı. Ziyaretler dışında 31 aile; Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Birimi, Yıldırım Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, sağlık kurumları ve okuma yazma kurslarına yönlendirildi.

EKONOMİYE KADIN MÜHRÜ

Yıldırım Belediyesi tarafından oluşturulan ve kadınların ekonomik hayatta söz sahibi olmasını sağlayacak Yıldırım Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi çalışmaları çerçevesinde, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’nin katılımı ile ‘Yıldırım Kadınla Güçlü Paneli’nde uzmanlar tarafından Kooperatifçilik, Stresle Başa Çıkma ve Etkili İletişim konularında bilgiler verildi. Öte yandan Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi Komisyon Üyesi Dr. İlknur Alibaş’ın katılımı ile değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilirken, Bursa Kadın Girişimciler Üreticiler Destek Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri ile faaliyetler ve iş birliği yapılabilecek konular hakkında görüşme gerçekleştirildi.

196 YILDIRIMLI EĞİTİM ALDI

Personelin daha da donanımlı olması adına ‘Girişimciler İçin Finansal Okur Yazarlık’ eğitimine ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği tarafından 13 hafta süren ‘Kadın Sağlığı Eğitim Programı’na katılım sağlandı. Evlilik ve Aile Okulu çalışmaları kapsamında Mimarsinan, Millet-Vatan Mahalle Muhtarlıkları’ nda ve Barış Manço Kültür Merkezi’nde tıp, evlilik, psikolojik danışmanlık, kişisel gelişim ve aile içi iletişim konularında 196 Yıldırımlıya eğitim verildi.

SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN MERKEZİ

‘Sağlıklı Kadın Mutlu Aileler’ projesi kapsamında Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) şubat ayında 567 kadına kanser taraması yapıldı. Ayrıca, Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’ne şubat ayında başvuran 10 kadın, 1 erkek ve 7 çocuk olmak üzere toplam 20 kişiye, 35 seans psikolojik danışmanlık hizmeti verildi. Kırcılar Aile Konağı’nda şubat ayı süresince 27 kişiden oluşan 8 ailenin, barınma ve yeme-içme ihtiyaçları karşılanırken, istihdam, sağlık ve eğitim konularında destekte bulunuldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.