Havadis16.com - 21 Temmuz 2018, Cumartesi

Yıldırım’da Edebali farkı!

15 Mayıs 2017
329 kez okundu
Yıldırım’da Edebali farkı! için yorumlar kapalı

Eğer Yıldırım’da oturuyorsanız, bilboardlarda görmüşsünüzdür.

Belediye başkanının fotoğrafı ile “11 Mayıs’ı bekleyin” yazısını. Oturmuyorsanız da iddia ediyorum çok değil, 5 yıl sonra “Ben niye Yıldırım’da oturmuyorum?”  diye hayıflananlardan olacaksınız. Genelde kentlerin makus talihidir. Batısı gelişirken, doğusu geri kalır. Çünkü göçü hep doğu kesimi alır.

1989 yılından bu yana kentin gelişimine tanığıyım.Yıldırım yıllarca plansız ve düzensiz, kaçak yapılaşmanın merkezi oldu. Mali durumunu iyileştiren Bursa’nın en modern ve palanlı, aynı zamanda sosyal yaşamın cazibesine kapılarak Nilüfer’e taşındı. Çünkü burada bir kentlinin yaşam alanını rahatlatan her şeye erişim çok kolaydı.

Şimdi aynı kolaylık Yıldırım için de geçerli. Daha doğrusu 11 Mayıs yani dün itibariyle Yıldırım’da yeni bir döneme adım atıldı.

*****                     *****                        *****
Ankara’da özellikle Ankara altı olarak bilinen, kağıt üzerinde  SİT alanı  olarak gözüken ve tüm evlerin kaçak yapı olarak işlem gördüğü, 2013 yılında da riskli alan ilan edildiği için vatandaşın bir çivi dahi çakamadığı 6 mahalleyi artık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  plan değişimine aldı. Yıldırım Belediyesi’nin son 3 yıldır üzerinde titizlikle çalıştığı  Arabayatağı, Ulus, Hacivat, Mevlana, Yavuzselim ve Çınarönü  Mahallelerinin Kentsel Dönüşüm Planlarını Bakanlık onayladı.  450 hektarlık alanda 150 bin kişinin yaşadığı bu bölgede çalışmalar kademe kademe 2 yıl sonra meyvesini vermeye başlayacak.

Sadece bu bölgenin planları değişmiyor. Teferrüç’ten tutun da Değirmenönü’ne, Karapınar’dan tutun da, Ertuğrulgazi, Vatan, Şükraniye ve Vişne Caddesi’ne kadar  çöküntü bölgesi olan  tüm bölgelerde yeni imar planları hayata geçiriliyor. Anlayacağınız 69 mahallenin tamamında kentsel dönüşüm başlamış durumda

Yeni Yıldırım’ı hayata geçirecek olan bu müjdeyi dün sabah Kentsel Dönüşüm Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali verdi.

*****                       *****                           *****

Basın toplantısındaki kalabalığı dikkate aldığımızda Yıldırım’a ve Başkan Edebali’ye gösterilen ilginin ve merakla beklenen müjdenin önemi de ortaya çıkıyor. Başkan Edebali, her yıl 30 Mart’ta belediye başkanlarının düzenlediği icraatın içinden toplantılarını yapmadı.Ne zaman ki seçimlerde vatandaşa verdiği 100 büyük projenin yüzde 70’ini bitirme , ki bunun içinde bürokratik anlamda kangren haline gelen  6 mahallenin imar planları ile kentsel dönüşüm gibi  çok zaman, kaynak , planlama ve iletişim becerisi isteyen projelerde var, yüzde 30’unun da yarısını tamamlama noktasına geldi, işte o zaman   kamuoyunun karşısına çıktı. Dün 3 yılda yaptıklarını ve hedeflerini ayrıntılı biçemde anlattı. Planların, değişimin görsellerinin birebir aynı olduğunun da altını çizdiği konuşmasında, yapılan çalışmalara baktığımızda hakikaten Yıldırım’da büyük bir değişim ve dönüşümün yaşandığını  anlıyorsunuz. Sadece  bu sunumda değil, Millet Mahallesi başta olmak üzere bir çok  bölgeye gittiğinizde burada çoktan modern yaşamın başladığını görüyorsunuz. Sağlık, ticari, bisiklet yolları, sosyal donatı alanları hepsi mevcut. En dar sokak 12 metre.İşin en önemli tarafı da yapılan tüm planlamaların bugünü ve yarını kurtarmak için değil, kentin 100 yıllık projeksiyonuna göre hazırlanıyor olması.

*****                            *****                      *****

Kendisi de dün söyledi:

Çok  önemli bir reform hareketi”.Yıldırım’ı çok  iyi bildiğim için bakanlığın onay karırının, yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarının, ki belediye çalışmalarının sürekliliğini belirtmeme gerek yok, bu alanlarda da fersah fersah yol kat edilmiş durumda,  ilçe ve Bursa için ne anlama geldiğini de çok iyi  anlayabiliyorum.Hele hele Vişne Caddesi’nin yeni planları. İstanbul’un Laleli semti gibi ticari katma değer sağlayan burası için Vişne Han Kapalı Çarşı Projesi geliştirilmiş.

Başkan iddialı:

” Bursa’ya öyle bir güzel ticari alan kazandıracağız ki, bittiğinde Laleli’yi geçecek. Ve ticaretin kalbi burada atacak”              

Başkanın bunların dışında sosyal, kültürel anlamda yaptıkları çalışmaları tek tek anlatmaya gerek yok. Tüm bu çalışmalarının yanı sıra akşamları da Yıldırım’da çat kapı ev ziyaretleri yapıyor. Birebir iletişimde insana dokunuyor. Dikkat edin son 2 yıldır Yıldırım’da kayda değer etnik kökenli kavga, çatışma,yaşanmadı.Bunların yanı sıra, partisinin ilçe teşkilatıyla da uyumlu çalışması referandumda yüzde 60’a yakın  evet sonuçlarıyla verdi. Velhasıl Yıldırım’da “Edebali  ile değişim”kendini göstermeye başladı.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.