Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Yıldırım’da kadınlara istihdam desteği…

15 Aralık 2017
229 kez okundu
Yıldırım’da kadınlara istihdam desteği… için yorumlar kapalı

Her yıl 5 Aralık günü başlayan hafta içinde kadın haklarıyla alakalı bir dizi etkili, etkisiz açıklamalar, toplantılar, seminerler, paneller, sergiler düzenlenir. Birçoğu günü kurtarmaya yönelik, sözde açıklamalar ve eylemlerdir. Önemli olan içeriği dolu çalışmalara imza atmaktır. İşte Yıldırım Belediyesi de bu çalışmaların içinde sessiz sedasız kadınlara gerçek anlamda destek çıkan kurumların başında geliyor.

Göreve gelir gelmez kadınların istihdama katılması amacıyla çalışmalar başlatan ve “Kadınların dâhil olmadığı kalkınma hamlesinin bir ayağı mutlaka eksik kalır. Aileyi olduğu kadar, ekonomiyi de güçlü kılacak olan kadındır” sözünden hareketle, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilk olarak Türkiye’de birkaç belediyede aktif olarak yer alan Kadın ve Aile Hizmetleri Birimi adı altında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi çalışacak etkin bir bölüm oluşturdu. Başına Bursa Valiliği’nin tecrübeli kadın bürokratlarından Filiz Çilingir’i getirdi.

Akabinde KOSGEB ile imzaladığı protokol çerçevesinde kadınlara pozitif ayrımcılık tanıyan uygulamalı eğitim seminerleri düzenledi. Bu seminerler kapsamında her yıl 100 civarında ve çoğunluğu kadın olmak üzere sertifika alan girişimcilere iş imkânı da yine belediye tarafından sağlanıyor.

*****                         ******                             *****

Yine; ağırlıklı olarak kadınlara yönelik YIL-MEK kapsamında, 31 mahallede, 40 merkezde 52 farklı branşta, 154 öğretmenle verilen eğitimlerde, halihazırda 13 bin 180 kursiyer bulunuyor. Geçen yıl bu kurslardan mezun olanlar ya kendi küçük atölyelerini kurmuşlar, ya da küçük işletmelerde veya evlerinde edindikleri meslekleriyle üretime katkıda bulunup evlerine de ekonomik destek sağlamışlardı.

Ve hatta Başkan Edebali eşi Şükran Hanım’ı da bu kurslara dâhil ederek, kadınlara öncü olmasını, motivasyonu artırmasını sağladı.

Önemli olan bu tür eğitimlerle, küçük dokunuşlarla kadınlarımıza meslek edindirmek ve onları üretime dâhil etmek. Belediyelerin bu tür sosyal işlevlerini aktif hale getirmelerini önemseyen biri olarak Yıldırım Belediyesi’nin özel ve kamusal alandaki çalışmalarını bu anlamda destekliyor ve evdeki kadınlarımızı üretime, istihdama dâhil ettiği için bir kadın olarak teşekkür ediyorum…

Osmangazi ve Gemlik’te tamam…

AK Parti’de ilçe kongreleri devam ederken, belirlenmeyen 3 ilçe başkan adayı kalmıştı. Bunlar Osmangazi, Nilüfer ve Gemlik ilçeleri. Önceki gün yani çarşamba günü İl Başkanı Ayhan Salman Osmangazi ve Gemlik ilçelerinde temayülden çıkan isimleri Ankara’da Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’la görüştürdü.

Yapılan müzakere sonucu Osmangazi İlçe Başkan adayı olarak ilçe yönetiminden Ufuk Cömez, Gemlik İlçe Başkan adayı olarak da yine ilçe yönetiminden Yaşar İşlerisminde karar kılındı. Ufuk Cömez, göreve devam etmeme kararı alan Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz ile ondan önceki ilçe başkanı Cihat Çini’nin yönetimlerinde görev aldı. Mali müşavir olarak çalışıyor. Aynı zamanda il yönetiminde bulunan Remzi İyigün’ün ortağı olarak biliniyor.

Geriye ilçe başkanı arayışlarının sürdüğü Nilüfer ilçesi kaldı. Bu ilçenin de adayının en geç önümüzdeki hafta içinde netleşmesi bekleniyor.

Dr. Murat Ünal’ın acı günü

Bursa sağlık, bürokrat ve siyaset camiasının yakından tanıdığı AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal, dün annesini kaybetmenin acısını yaşadı. Mudanya’nın Kumyaka köyünün tanınmış, köklü ailelerinden olan annesini sabah saatlerinde ansızın kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşayan yakın arkadaşım Dr. Murat Ünal ve ailesine baş sağlığı, merhumeye de Allah’tan rahmet diliyorum. Cenazesi bugün Kumyaka’da öğle vakti kılınacak namazın ardından köy mezarlığında toprağa verilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.