Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Yıldırım’daki “Kentsel Cinayet” Meclis Gündeminde

28 Eylül 2013
Yıldırım’daki “Kentsel Cinayet” Meclis Gündeminde için yorumlar kapalı
Yıldırım’daki “Kentsel Cinayet” Meclis Gündeminde

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Bursa’nın kentsel dönüşümün başladığı il olarak kayıtlara geçmesine rağmen yanlış plan, tutum ve projeler nedeniyle tam bir kaos ortamına dönüştüğüne dikkat çekerek, Başbakan’ın “kibrit kutusu ve gökdelen istemiyorum” uyarısına rağmen Bursa’da kentsel cinayet olarak adlandırılan projelerin bir yenisine de Yıldırım’da start verilmek istenmesine sert tepki gösterdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde başlatılan ve 7 mahalleyi kapsayan 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesine sert tepki gösterdi.

 

Kaleli, kentsel dönüşümün başladığı il olarak kayıtlara geçmesine rağmen, Bursa’da kentsel cinayet olarak adlandırılan projelerin bir yenisine de Yıldırım’da start verilmek istenmesine dikkat çekerek, Yıldırım’da başlatılan kentsel dönüşüm projesine ilişkin hazırladığı soru önergesini TBMM gündemine taşıdı.

 

Kaleli’nin Meclis’e sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’ nün 96. Maddesi gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan BAYRAKTAR tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

 

                                                           Sena KALELİ

                                                         Bursa Milletvekili

 

Bursa, kentsel dönüşümün başladığı il olarak kayıtlara geçmesine rağmen gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yerel yöneticiler arasındaki koordinasyonsuzluk gerekse yanlış plan, proje ve tutum nedeniyle tam bir kaosa dönmüştür. Çok başlı yürütülen projelerin halk ayağı olmadığı gibi genelinde yasa ve hükümlere uyulmamakta, müteahhitlere daha çok önem verilen değişikliklerle kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme dönüştürülmektedir. Başbakan’ın “kibrit kutusu ve gökdelen istemiyorum” uyarısına rağmen Bursa’da kentsel cinayet olarak adlandırılan projelerin bir yenisine de Yıldırım’da start verilmek üzeredir.

 

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde başlatılan ve 7 mahalleyi kapsayan 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesine Bakanlığınızdan vize çıkmaması nedeniyle 08.10.2012 tarih ve 95 sayılı yazıyla vazgeçilmiştir. Daha sonra 6306 sayılı kanuna göre belediye meclisinden 67 mahallenin bulunduğu ilçede 7 mahalleyle ile ilgili bir karar çıkartılarak 500 hektarlık proje 50 hektarlık alana düşürülmüş, 7 mahalle bir anda 1 mahalleye dönüştürülmüş ve hiçbir inceleme yapılmadan bu mahallelerin yer aldığı bölge “riskli alan” ilan edilmiştir. Şu anda ise proje, 50 bin konut 6+1 mahallede kaçak yapıların ve binaların dönüştürerek gerçekleştirileceği  bir proje olmaktan çıkartılmıştır.

 

Halen Mevlana’da 150 dönümlük yol kenarındaki boş alana ticari imar çıkarılmış, yolun kuzeye kaydırılmasıyla 50 dönüm arazi projeye ilave edilmiştir. Ova korumada sıvılaşma alanında yani tarım alanında olan Samanlı bağlantı yolu üzerinde, sağda ve solda aynı şahıslara ait iki adet parselde toplam 150 dönümlük alan daha dönüştürülmüş ve projeye dâhil edilmiştir. Projenin ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın uyarısına rağmen 12 katlı binaları içerdiği, iddialar arasındadır.

 

Bu bağlamda;

 

1. Bursa’nın Yıldırım ilçesinde 7 mahalleyi kapsayan 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinden neden vazgeçilmiştir? Bakanlığınızın bu projeyle ilgili değerlendirmesi nasıldır?

 

2. Belediye Meclisi kararıyla 1 mahalleye dönüştürülen 7 mahallenin bulunduğu bölge “riskli alan” ilan edilmeden önce hangi incelemelere tabii tutulmuştur. Bölgenin riskli alan olarak ilan edilmesi kararı hangi gerekçeye ve raporlara dayanmaktadır? Bu raporların altında hangi kurum, kuruluş ve firmaların imzası vardır?

 

3. Yıldırım’da 7 mahallede başlatılan ve daha sonra Mevlana ve ova koruma altındaki 150 dönümlük tarım arazileri üzerine kaydırılan bu proje, kentsel dönüşüm müdür yoksa verimli tarım alanlarının rant uğruna yok edilmesi midir?

 

4. Yıldırım’da bulunan 67 mahallenin kaçında yapı güvenliği denetimi yapılmıştır? Bu mahallelerin kaçı yapı güvenliği açısından sorunsuzdur. Kentsel dönüşüm için 7 mahallenin baz alınmasının gerekçesi nedir?

 

5. Yıldırım’da 7 mahalle ile ilgili kentsel dönüşüm ihalesi ne zaman yapılmıştır? 5393  ve 6306 sayılı yasaya  göre meclis kararından önce ihale yapılması yasal mevzuata aykırı değil midir? Bu konuda bir inceleme yapılmış mıdır?

 

6. Yıldırım’da gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesinin maliyeti için öngörülen miktar ne kadardır? Bu maliyet nasıl ve hangi yöntemle karşılanacaktır?

 

7. Başbakan’ın “kibrit kutusu ve gökdelen istemiyorum ve bakanlığınızın zemin + 4, 5 katlı bina” uyarılarına rağmen projenin 12 katlı binalar içermesine bakanlığınızın yaklaşımı ne olacaktır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.