Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

Yolsuzlukla mücadele eden kuruldan önemli başlıklar!

25 Eylül 2018
238 kez okundu
Yolsuzlukla mücadele eden kuruldan önemli başlıklar! için yorumlar kapalı

Tesadüfün bu kadarı diyebiliriz.  Bursa’da bir süredir basın meslek ilkelerinin dışında kendini gazeteci olarak tanıtan ve kamu kurum ile özel firmaları sözüm ona tehdit yoluyla haraca kestiği iddia edilen şantajcı gazetecilerin tartışması yapılıyordu.

Hatta bunun için Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı’nın başkanlığında bir Basın Etik Kurulu’nun kurulması da karar bağlanmıştı ki birkaç köşe yazarı gazeteci olarak kendimizi geçen cuma günü Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun toplantısında bulduk.

Karşımızda yılların eskitemediği, temiz ve dürüst siyasetçi olarak tanınan Köksal Toptan’ın başkanlığında toplanmış Danıştay, Sayıştay, Büyükelçi, vali ve belediye başkanı gibi makamlarda bulunmuş ağır bir yönetim kadrosu vardı.

İçlerinde tanınmış biri de BTSO Başkanı İbrahim Burkay.

14 yıl önce kurulan bu kurul doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı ve onun atadığı 11 üyeden oluşuyor. Burkay da iş dünyasını temsilen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen haziran ayında kurulun üyesi olarak atanmış. Daha önce Ankara ve İstanbul’da yönetim toplantıları ile bir araya gelen kurul, bundan böyle toplantılarını Anadolu’da belirlenen 40 ilde yapma kararı almış. İlk toplantı da Anadolu’ya açılan kapı olan Bursa olduğu için cuma günü Burkay’ın ev sahipliğinde biz basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kurulun adı ve görev mahiyeti bırakın kamuoyunda, siyasi camiada bile çok fazla bilinmiyor.

Ama gördük ki kamu kurumlarında bugüne kadar yolsuzlukla mücadele adına çok önemli çalışmalar yapılmış ve kamuda etik kültürünün geliştirilmesi anlamında belli bir standart oturtulmuş.

Vali İzzettin Küçük ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katıldığı toplantıda Başkan Köksal’ın söylediğine göre Kurul, son 10 yıl içinde gelen şikayet ve yapılan incelemeler, soruşturmalar sonrasında içlerinde genel müdür, müsteşar, vali, kurum müdürü, kaymakam ve belediye başkanı olan 73 kamu görevlisi hakkında görev ihlal kararı vermiş ve savunmalarını almış.

Yani hiç makam gözetip ayrımcılığı ve acıması yok.

*******                         *******                   *******

Ancak kurulun alanı kısıtlı. Toptan bunu da eksiklik olarak nitelendirmekten çekinmedi ve hatta TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a da çağrıda bulundu:

“TBMM, Silahlı Kuvvetler, yargı ve üniversiteler bu kurululun kapsamı dışında. Yargı bir anlamda kendi bünyesinde bir kurul oluşturdu. Silahlı Kuvvetler’in de kendi mekanizmaları var. Ama TBMM’de inatla Etik Kurulu’nu kurmaktan uzak duruyor.B uradan TBMM Başkanımıza çağrıda bulunalım, kurulu kursunlar. Halkın gözünde TBMM’ye yeni değerler katcaktır”.

Kurul’un yeni çalışma projesini ise yerel yönetimler oluşturuyor. Başkan Toptan’ın söylediğine göre kamu kurumları içinde şimdilerde en çok şikâyet belediyeler ve bu alanda AB’ye dahi birçok dosya başvurusu gitmiş durumda.

“AB’nin de dikkatini çekiyor, yapılan müzakerelerde önümüzdeki süreçte bu yönde çalışma yapalım dedik ve işe koyulduk. O yüzden Anadolu’da da toplantılara başladık.”

Toptan konuşmasında gülerek “Bu projemizin tam da yerel seçimlerin üstüne denk gelmesi tabii olumlu bir tesadüf diyebiliriz” demeyi de ihmal etmedi.

O’NU DA ANKARA’YA KAPTIRDIK

Uzun zamandır Bursa’ya şöyle bir tepeden baklam imkânım olmamıştı.

Geçen günlerde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Tophane’deki görüşmemizde kente şöyle bir baktığımda kocaman bir beton yığını ile karşılaşmam ürkütücü  oldu. Ucube TOKİ konutlarını görmezden gelip aşağıya doğru bakınca gerçekten de betonların arasında kalan üç beş yeşillik görüyorsunuz. Bunlardan birkaçı selvi ağaçlarının göğe doğru uzandığı kent içinde yeri değiştirilemeyen Ahmet Paşa, Soğanlı, Yahudi Mezarlığı gibi eski mezarlık alanları, dört tanesi de Kültürpark, Botanik, kısmen de olsa Merinos ve Mihraplı parkları.

Bunlara ekleyeceğim daha ötesi yok.

Tarihten gelen doğal güzelliğini fotoğrafların dışında yıllar içinde şiirlere, hikâyelere, filmlere ve seyyahların notlarına kaydettiren “Yeşil Bursa“nın artık  çok eskilerde kaldığı bir gerçek.

Ve bir başka gerçek…

Hafta sonu Ankara’da idim, inanın Ankara’nın yeşili bizim Bursa’dan daha çok.

Ticaretimizi İstanbul’a, sanayimizi Kocaeli’ne, kaplıcalarımızı Yalova ve Afyon’a, ovamızın verimli ürünlerini Konya’ya, hayvancılığımızı Doğu’ya, turistimizi Antalya’ya, mutfağımızı Gaziantep ile Ege’ye kaptırdığımız gibi yeşilimizi de Ankara’ya kaptırdık.

Hadi bakalım hayırlı uğurlu olsun!..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.