Havadis16.com - 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Yörükler Devlet Ana’da buluştu

8 Eylül 2016
Yörükler Devlet Ana’da buluştu için yorumlar kapalı
Yörükler Devlet Ana’da buluştu

Kütahya’nın Domaniç ilçesi’nde her yıl geleneksel olarak yapılan Hayme Ana Şenlikleri bu yıl Diriliş Ertuğrul dizisinin halk arasında yarattığı popülerliği ile daha bir heyecanlı, coşkulu geçerken yerli ve yabancı konukların akınına uğradı.

Kütahya Valiliği ve Domaniç Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bu yıl 735. si gerçekleştirilen HaymeAna Şenlikleri,  Çarşamba Köy’ünde Hayme Ana’nın kabri başında dua edilmesiyle başlandı. Halk arasında Devlet Ana olarak bilinen Hayme Ana Şenlikleri’ne  bu yıl  Diriliş Ertuğrul dizisinde Hayme Ana karaterini canlandıran  Hülya Darcan’ın katılması  ilgiyi arttırırken, ülkenin dört bir tarafından Yörük Türkmen derneklerinin katılımının yüksekliği de dikkat çekti.

 

IMG_6456

Şenlikleri Bursa’dan da Bursa Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi ile İnegöl Mehteran Bölüğü gösterileriyle renklendirirken,Osmangazi Yörük Türkmen, Manav Derneği  Dinçer Akyel başkanlığında tam katılım gösterdi. Dernek Başkanı Dinçer Akyel, törene katılan yerli ve yabancı konuklarla yakından ilgilenirken, Osmanlı’nın kuruluşu hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Törenler temsili göç kervanının geçişiyle sona erdi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.