Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

YSK’dan CHP’ye ret

9 Nisan 2014
YSK’dan CHP’ye ret için yorumlar kapalı
YSK’dan CHP’ye ret

Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin Ankara itirazını reddetti.

Yüksek Seçim Kurulu, Ankara‘daki yerel seçim sonuçlarına yapılan itirazını karara bağladı.

30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından kritik karara imza atıldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçim sonuçlarına ilişkin iki ilde yapılan itirazı değerlendirmek için toplandı.

YSK, CHP‘nin Ankara için yaptığı itirazı reddetti.

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş, mükerrer oy kullanıldığı ve usulsüz oy sayımı yapıldığını iddia ederek başvuru yapmıştı.

YAVAŞ, ”ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDERİM…” DEMİŞTİ

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, YSK’nın seçimlerin yenilenmesi başvurusuna olumsuz yanıt vermesi halinde, hukuksal mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştı.

Anayasa Mahkemesi, oradan da beklediği yanıtı alamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini açıklayan Yavaş, “Her bir oyun peşindeyiz, YSK’nın talebimizi reddetmesi halinde Anayasa Mahkemesi ve İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğiz” ifadesini kullanmıştı.

YSK KARARLARI ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRÜLEBİLİR Mİ?

Yavaş’ın “Gerekirse Anayasa Mahkemesi’ne giderim” açıklaması yeni bir hukuksal tartışmayı da başlattı.

CHP’li hukukçular, YSK kararları konusunda Anayasa Mahkemesi’ne “bireysel başvuru hakkının mümkün olabileceğini” savunurken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, böyle bir sürecin hukuksal olarak mümkün olmadığını söyledi.
Bozdağ, “YSK kararlarına karşı Anayasa Mahkemesi’ne gidilemez. AYM’nin bu konuda takdir hakkı yoktur. Yasa açık kapı bırakmıyor” dedi.

Yalova’da ise seçimi önce 1 oy farkla kazanan, ardından oyların yeniden sayılmasıyla seçimi kaybeden AK Parti, seçmen statüsünde olmayan kişilerin oy kullandığı iddiasıyla seçimin iptalini istemişti.

Bu arada; YSK, MHP’nin Kütahya’da seçimin iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.

MHP, AK Parti adayı Kamil Saraçoğlu’nun kazandığı seçimin ardından usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle seçimin iptali için başvuruda bulunmuştu.

Öte yandan, CHP Üsküdar Belediye Başkan adayı İhsan Özkes, Üsküdar’daki seçimde usülsüzlük yapıldığı gerekçesiyle YSK’ya başvurdu.

İhsan Özkes, seçimin iptalini, bu yapılmazsa yeniden sayım talep ettiklerini ifade etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.