Havadis16.com - 25 Eylül 2018, Salı

ZEYTİN FESTİVALİ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK

2 Mart 2016
ZEYTİN FESTİVALİ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK için yorumlar kapalı
ZEYTİN FESTİVALİ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK

Gemlik Belediyesi’nin Gemlik Kent Konseyi ve çok sayıda sponsor firmanın desteğiyle birlikte organize ettiği ve geçtiğimiz yıl 5 ile 8 Kasım tarihleri arasında yapılan 1. Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali kaldığı yerden devam edecek. Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Gemlik Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, sivil toplum örgütü yöneticileri ve sponsor firma temsilcilerini Bursa Büyükşehir Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerinde ağırladılar. Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Gemlik Belediye Başkan Yardımcıları Kadir Erol, Ahmet Avcı ve Vedat Büyükgölcigezli’nin yanı sıra, GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmail Beki ve Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik’te toplantıda yer aldılar.

Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, bu yıl kolları erken sıvadıklarını belirterek, geçen yılki eksikliklerden ders alındığını ifade etti. İlk olmasına karşın çok iyi bir organizasyon yaptıklarını vurgulayan Mukaddes Serim, periyodik toplantılar sonrasında bu yıl yapılacak festivalin daha görkemli olmasına gayret edeceklerini kaydetti. 20 yıl Önce yaşamını yitiren Gemlik Halk Dansları Folklor Derneği Başkanı Ahmet Süren’i de saygıyla andıklarını vurgulayan Serim, organizasyona kadar her kesimin görüşlerini almayı sürdüreceklerini açıkladı.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık’ta, emek ve katkıların boşa gitmediği bir festivali geride bıraktıklarını anlatarak, emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etti. Gemlik Kaymakamı Cahit Işık,” Ayvalık Festivali ile çakışmadan, uluslararası alanda ses getirecek ikinci bir festivali hep birlikte yapalım” diye konuştu. Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Paşa Ağdemir, ikinci festivale daha çok zeytin tüccarı ve üreticisinin davet edilmesi gerektiğine işaret etti. Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan’da, Gemlik Zeytini tescilli üç ilçenin katılımıyla bir festival düzenlenmesini talep etti. Bu görüşün değerlendirilmeye alınacağı açıklansa da, Gemlik Zeytini Festivalinin Gemlikliler tarafından yapılması görüşü daha ağır bastı.

Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Erol’da, hazırlıklar kapsamında Festival Çalışma Grubunun her ay bir panel, konferans gibi etkinlik düzenlemesi gerektiğini bildirerek, festival sonrasında da festival kitabı yapılmasını önerdi. Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Erol, festival tarihi olarak da Gemlik’in Düşman işgalinden kurtuluş tarihi olan 11 Eylül tarihini, birkaç gün öncesi ve sonrasını önerdi. Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik’te, Zeytinin Gemlik’te Gemliklilere değil, Türkiye’nin geneline, Avrupa’ya ve hatta dünyaya tanıtılması gerektiğine dikkat çekti. Her türlü tarım fuarında Gemlik Zeytininin yer alması gerektiğini savunan Ali Çelik, “Zeytinimizi hem tanıtmalıyız, hem de korumalıyız” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Bursa Kent konseyi Başkanı Hasan Çepni’de, Uluslararası ölçekte organizasyon düzenleyen Gemliklileri tebrik etti. Bursa’nın her ilçesinin öne çıkan değerleriyle ilgili olarak festival yapması gerektiğine vurgu yapan Çepni, Gemlik’in bu konuda öncülük yaptığını ifade etti. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da, Gemlik’e yakışır bir festival yaptıklarını anımsatarak, “Bu yıl da noksansız, Gemlik’i ve Gemlik zeytinini dünyaya tanıtacak bir program yapalım” dedi. Festival çalışma grubunun yeniden faaliyete geçmesini dileyen Refik Yılmaz, Belediye olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduklarını anlattı. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Belediye Meclisi Tarım Komisyonunun Adliye Mahallesi Tarımsal Kalkındırma Kooperatifine Paketleme Makinesi almayı kabul ettiğini müjdeleyerek, meclis kararı sonrasında bu makinenin teslim edileceğini açıkladı. Toplantıların önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtilerek, festival çalışma grubunun da önümüzdeki günlerde yaşama geçirileceği açıklandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.